💡 Što je EBITDA, zašto je banke gledaju?
EBITDA bi nam trebala pokazati osnovnu mogućnost poduzeća da generira profit iz redovnog poslovanja. Banke ju gledaju kao osnovni pokazatelj ostvaruje li poduzeće dovoljnu razinu profita za redovno servisiranje kreditnih obveza. Ipak, otplatni potencijal bi trebalo gledati i iz konteksta novčanog toka, obzirom da je u konačnici novac ono otkud se vraćaju obveze (a EBITDA je samo formula: poslovni prihodi – poslovni rashodi + amortizacija).
💡 Što uključuje, a što ne bi trebala uključivati?
Obzirom da prikazuje profit generiran iz redovnog poslovanja, i da bi se u idealnom slučaju (s odmakom) trebala preliti u novčani tok, potrebno je iz nje isključiti jednokratne stavke koje nemaju utjecaj na operativni novčani tok, primjerice:
🚦 Prihode od prodaje dugotrajne imovine – iako će ovi prihodi imati utjecaj na novčani tok u vidu priljeva, iz izračuna EBITDA njih bi trebalo izbaciti jer prodaja dugotrajne imovine ne spada u prihod od redovnog poslovanja (core business-a). Ukoliko je poslovanje zdravo, poduzeća se odlučuju na prodaju dugotrajne imovine jer je mijenjaju za novu i sl. Ako poslovanje nije zdravo i ne generira dovoljan novčani tok, prodaja dugotrajne imovine može ukazivati na probleme u poslovanju i nedostatak sredstava iz redovnog poslovanja.
🚦 Prihode od ukidanja rezerviranja – jer oni nemaju utjecaj na novčani tok, tu se radi o “računovodstvenoj gimnastici” i nema stvarnih priljeva, pa ako se ne isključe iz izračuna onda iskrivljuju sliku EBITDA i otplatnog potencijala.
🚦 Prihodovanje bespovratnih sredstava – novac od bespovratnih sredstava ušao je u poduzeće jednokratno, a prihodi se knjiže sukladno periodu korištenja imovine koja je nabavljena, pa nemaju utjecaj na novčani tok.
🚦 Važno je sagledati i je li poduzeće obveznik HSFI ili MSFi i kako evidentira operativne najmove – u slučaju MSFI 16 korisnici najmova u svojim poslovnim knjigama priznaju imovinu koja je u najmu i obvezu prema najmodavcu (kao u slučaju kredita), dok se kod HSFI operativni najam evidentira kao trošak – pa i tu imaju različit utjecaj na EBITDA.
Ovo su samo neki od primjera. I na kraju, da – EBITDA je važan pokazatelj otplatnog potencijala i usporedbe s konkurencijom, ali definitivno ne jedini koji treba gledati za određivanje posluje li poduzeće uspješno. Cash flow je tu ipak kralj 👑