Kod izrade poslovnih planova i projekcija poslovanja često se radi samo projekcija računa dobiti i gubitka za budući period, međutim to nije dovoljno. I stavke u bilanci imaju značajan utjecaj na #novčanitok. Ovo je pogotovo važno ako je poduzeće u investicijskom ciklusu i/ili poslovanje raste volumenom.
Imala sam priliku analizirati poslovanje jednog poduzeća koje se bavi maloprodajom, a koje je u narednom periodu planiralo investiciju, za što je tražen dugoročni kredit (za pokriće 75% vrijednosti investicije). Svoje projekcije poslovanja radili su samo do EBITDA razine (poslovni prihodi – poslovni rashodi + amortizacija). Zato što banka gleda EBITDA razinu kao nekakav bazni (ali ne i jedini!) pokazatelj koji kaže ima li poduzeće otplatnog potencijala za pokriće kreditnih obveza i kamata.
Pritom je poduzeće bilježilo konstantan rast obujma poslovanja od 10% godišnje, i tako je planiralo nastaviti i nadalje.
Rast obujma poslovanja traži dodatno financiranje radnog kapitala (#radnikapital je razlika između kratkotrajne imovine i kratkoročnih obveza. U uvjetima kad obujam poslovanja raste, raste i ta razlika i prirodno je da će poduzeće trebati dodatna sredstva za financirati je).
Kako nisu planirali dalje od Računa dobiti i gubitka, poduzeće je mislilo da će rast obujma poslovanja i investiciju moći financirati samo. Međutim, projekcija poslovanja koju sam radila, a koja je osim RDG-a, uzela u obzir i:
📌 Planirani rast obujma poslovanja
📌 Planirane dane naplate potraživanja, držanja zaliha i plaćanja dobavljača
📌 Capex koji se odnosio na konkretnu investiciju + sve daljnje Capexe vezane za redovno održavanje
📌 Izvore financiranja investicije
📌 Povrate postojećih kredita + novog traženog kredita
📌 Planirane isplate dobiti
pokazala je da poduzeće ne može samo financirati i dio investicije i konstantan rast obujma poslovanja – ne zato što posluju loše, nego zato što ulaganje u dugotrajnu imovinu i rast poslovanja iscrpljuju #novčanitok.
Zato želite napraviti poslovni plan (čak i kad ne želite 😉 )
Ali ga je potrebno napraviti kroz “dinamički” model, gdje će se promjene u RDG-u, bilanci, planirane investicije, otplate kredita, isplate dobiti i drugo reflektirati na novčani tok – to je ona krajnja informacija koju želite dobiti iz poslovnog plana – hoće li biti dovoljno novaca za pokriće svega planiranog, gdje su eventualne “rupe” u novčanom toku, te kako ih riješiti na vrijeme.