Koliko pomno planirate poslovanje?

Planiranje poslovanja

Prošle godine pratila sam klijenta koji je bio na početku investicijskog ciklusa u dijelu izrade financijske projekcije i plana poslovanja. Zadnjih (tje)dana prolazimo ostvarenje 2024.g. vs. plan koji smo radili tokom prošle godine.

💡 Pomno smo planirali prihode – rezultat je 1% odstupanja od planiranog (s time da smo plan radili u travnju 2024. kad je još velik dio godine bio pred nama).

💡 Pažljivo smo planirali troškove, uzevši u obzir njihov fiksni i varijabilni karakter, povijesne udjele, te kakve će investicija imati efekte na njih (tijekom i nakon završetka).

💡 Razmišljali smo o utjecaju poslovanja (i investicije) na držanje zaliha, pa smo ih planirali. Razmišljali smo o danima naplate potraživanja od kupaca i u kojim rokovima će se plaćati dobavljači.

💡 Planirali smo Capex i izvore financiranja – na taj način na vrijeme smo definirali dinamiku ulaganja i korištenje kredita, te je sve prošlo bez iznenađenja i bez “rupa” u dinamici financiranja Capexa, ili traženja kredita u zadnji čas (i u pravilu nepovoljnije).

💡 Predvidjeli smo i određeni iznos za isplatu dobiti, koji nije bio uvjet , ali nam je pokazao da poslovanje i u intenzivnom periodu investicijskog ciklusa podnosi i tu isplatu. Kako je financijska projekcija išla banci, temeljem iste se moglo pregovarati s bankom da se ugovorom definiraju relaksiraniji uvjeti u vidu određene isplate dobiti.

Sve gore navedeno imalo je u konačnici utjecaj na stanje novca na računu na kraju godine – imali smo odstupanje od 1% (a novac je najfluidnija kategorija imovine čije se stanje mijenja nekoliko puta dnevno).

Nije ovo samo moj uspjeh. Najveći je dio na klijentu koji je plan shvatio ozbiljno i pomno smo zajedno prošli stavke potrebne za njegovu izradu. U konačnici, klijentu daje dodatnu vrijednost u vidu prepoznavanja rizika i “tankih strana” na vrijeme, kako bi se mogao pripremiti i zaštiti.

I dalje mislite da je planiranje “stavit ću 3% rasta svake godine”?

Ako mu se posvetimo s dužnom pažnjom i u plan pretočimo ono što ćemo raditi i ostvariti, financijska nam projekcija može pokazati kako će izgledati RDG, bilanca i najvažnije – novčani tok.