Što je operativni ciklus a što financijski jaz, i zašto su važni?
Operativni ciklus nam kaže koliko je vremena potrebno da zalihe i potraživanja pretvorimo u novac. Financijski jaz je pak razlika između operativnog ciklusa i dana unutar kojih moramo platiti dobavljače.
Recimo da prodajete torbe. Nabavili ste torbe od dobavljača i stavili ih u izlog. Nakon 30 dana ste ih prodali, a s kupcem ste dogovorili da će vam platiti za 15 dana. Vaš je operativni ciklus 45 dana – toliko vam treba da zalihe i potraživanja pretvorite u novac.
Ako vam je pritom dobavljač dao odgodu od 30 dana, onda imate financijski jaz od 15 dana – jer ćete 15 dana prije nego dođete do svojeg novca morati platiti dobavljača.
Financijski jaz je potrebno financirati. Poduzeće će ga moći financirati dok god je:
📢 Profitabilno i nije prezaduženo (inače se sva sredstva potroše na podmirivanje obveza i nema dovoljno sredstava za financiranje “rupe” između naplate i plaćanja),
📢 Nije u investicijskom ciklusu kojeg financira iz vlastitih izvora (jer se u tom slučaju slobodna sredstva koriste za investiranje i nema previše prostora za financiranje jaza, a kamoli produljenog),
📢 Poslovanje se ne iscrpljuje isplatama dobiti (pa se slobodna sredstva isplaćuju i nema previše prostora za produljiti jaz),
📢 Sam financijski jaz nije dugačak jer to samo po sebi iscrpljuje slobodna sredstva (znam, ima poduzeća koja posluju s vrlo dugačkim financijskim jazom ali to je model poslovanja i dugačak jaz je ukalkuliran u cijene).
U protivnom će se morati zadužiti – kod banaka, ili će se više “nasloniti” na dobavljače, pa će im kasniti u plaćanju. Prvo košta, drugo ide dok ide.
Zato je važno voditi računa o naplati potraživanja, analizirati svoje kupce i njihovu povijest plaćanja. Važno je ne gomilati zalihe, uskladiti ih s dinamikom poslovanja.
I potraživanja i zalihe “vežu” novce. A ne želite ih nepotrebno zavezane u potraživanjima koja se teško i dugo naplaćuju, ili u zalihama koje stoje i čekaju bolje dane (ili su nekurentne).